IAU evropsko prvenstvo v teku na 50 km

11. 10. 2022

V soboto, 8. oktobra 2022 smo bili priča prvemu evropskemu prvenstvu IAU v teku na 50 km, ki je potekalo v mestu Sotillo de la Adrada, Avila, v Španiji.

1. evropsko prvenstvo se je začelo v soboto, ob 9. uri, ko je več kot 90 tekačev, iz 20 držav, prečkalo startno/končno črto. Za Slovenijo so nastopili Maja Rigač, Luka Videtič in Klemen Boštar, ki sta zasedla 47. oziroma 48. mesto. Maja Rigač je tekmovanje zaključila predčasno, na 35. kilometru.

V ženski kategoriji je zmagala Irka, Caitriona Jennings, sledila je Alison Lavender iz Velike Britanije, 3. mesto pa je zasedla Dominika Stelmach iz Poljske. Med top 5 ženskami so bile 3 tekačice iz Velike Britanije, njihova ženska ekipa pa je osvojila ekipno zlato medaljo. Med top 15 med ženskami so bile kar 3 tekmovalke iz Španije in 3 iz Hrvaške, prav tako jim je uspelo biti na stopničkah tudi v ekipni razvrstitvi: Španija je bila druga, Hrvaška pa je osvojila bronasto medaljo.

V moški konkurenci je bilo za pričakovati, da bodo vodstvo prevzeli tekmovalci iz Velike Britanije in Španije. Prav tako ni bilo presenečenje, da bo v ekipni konkurenci močna borba med Veliko Britanijo in Španijo. Velika Britanija je v ekipnem tekmovanju osvojila zlato (6 tekačev v top 10), Španija je bila druga (le z minuto in pol zaostanka). Tekači iz Nemčije so končali na tretjem mestu, pred Poljsko.

Prvenstvo na 50 km je zaključilo 28 žensk in 49 moških. V ekipnem tekmovanju je tekmovalo 5 ženskih in 9 moških ekip, 13 tekačev je zaključilo prvenstvo pod tremi urami.